Na pierwszy rzut oka oczyszczanie kwasami naszej cery wydaje się być szaleństwem. Nawet osoby, które bardziej spały niż uważały na chemii w liceum, mogą kojarzyć piąte przez dziesiąte, że w wielu przypadkach lepiej unikać kontaktu z pewnymi substancjami. Rozwiejmy zatem wszelkie wątpliwości raz na zawsze!
Bezpieczne i skuteczne oczyszczanie cery
Z substancjami o niskim pH mamy do czynienia każdego dnia – znajdujemy je choćby w jabłkach, rabarbarze czy zsiadłym mleku, gdzie występują w takich ilościach i stężeniu, że nie stanowią one dla nas żadnego zagrożenia. Podobnie rzecz się ma z dostępnymi na rynku substancjami, wśród których znajdziemy między innymi następujące kwasy medyczne:
- migdałowy – matuje skórę oraz stymuluje produkcję kolagenu, a do tego nie wywołuje podrażnień,
- mlekowy – pobudza organizm do produkcji kolagenu, a do tego bardzo dobrze nawilża skórę i wykazuje działanie antybakteryjne,
- retinowy (oraz inne pochodne retinolu) – głęboko i dokładnie penetruje naskórek, stymuluje produkcję kolagenu i poprawia koloryt skóry. Dobrze sprawdza się przy tłustej cerze wydzielającej duże ilości sebum.
Stężenia tych substancji są ustalane na takim poziomie, aby mogły być wykorzystywane w zabiegach medycyny estetycznej. Należy jednak pamiętać, że silniejsze kwasy medyczne lekko osłabiają naturalną obronę naszej skóry, dlatego warto zadbać o odpowiednie środki ostrożności przed zabiegiem.
Na co zwrócić uwagę przy zabiegach oczyszczających?
Po pierwsze należy wybrać dogodny moment. Niektóre kwasy medyczne zwiększają wrażliwość skóry na promienie słoneczne, dlatego też lepiej nie planować zabiegu oczyszczającego podczas okresu letniego. Warto także odpowiednio wcześniej przyzwyczaić naszą cerę do substancji używanych podczas kuracji. W tym celu na około tydzień przed zabiegiem należy zacząć nakładać krem zawierający kwas medyczny, przy użyciu którego kosmetyczka przeprowadzi eksfoliację.
Po skończonym zabiegu zalecamy wstrzymać się z nakładaniem makijażu. Dajmy skórze odpocząć i wspomóżmy ją dodatkowo łagodnymi środkami do pielęgnacji. Jeśli chcemy zaś osiągnąć długotrwały efekt oczyszczenia cery, konieczne będzie kilkukrotne powtórzenie całego zabiegu.