Peeling przy użyciu kwasów był wykorzystywany w zabiegach kosmetycznych już tysiące lat temu, a jego najbardziej znaną entuzjastką bez wątpienia była Kleopatra. Jej kąpiele w oślim mleku stanowiły sekret urody, który zachwycał jej współczesnych. Lecz co stanowiło sekret jej kąpieli? Tym, co zapewniało jej skórze gładkość, był kwas mlekowy należący do grupy tzw. alfa-hydroksykwasów (AHA), które są doskonałym rozwiązaniem dla osób o cerze tłustej lub o skłonnościach do trądziku. Związki z tej grupy świetnie redukują produkcję sebum oraz wspomagają proces złuszczania naskórka. To właśnie dlatego Kleopatra została – zupełnie nieświadomie – najbardziej znaną pionierką peelingu medycznego oraz kuracji wygładzających zmarszczki.

Wygładzanie zmarszczek – zabiegi na twarz dostosowane do Twojej cery

Peeling medyczny może być przeprowadzony przy użyciu różnych rodzajów hydroksykwasów w zależności od rodzaju cery oraz ewentualnych przeciwwskazań. Wyróżnia się następujące grupy:

  • AHA (alfa-, owocowe) – nawilżają, oczyszczają i złuszczają. To właśnie do nich zalicza się kwas mlekowy, a także jabłkowy, glikolowy oraz migdałowy. Ten ostatni nie tylko wygładza zmarszczki na twarzy, lecz także wykazuje działanie antybakteryjne. W wysokich stężeniach mogą doprowadzić do podrażnień twarzy.
  • BHA (beta-) – oczyszczają, wykazują właściwości przeciwzapalne; nie podrażniają skóry, nie wysuszają. Pozyskuje się je m.in. z brzozy, wierzby oraz maliny.
  • LHA (lipo-) – wykazują podobne działanie do AHA (wygładzają zmarszczki, złuszczają skórę), lecz działają łagodniej i przez to nie podrażniają twarzy. Znajdą zastosowanie w zabiegach pielęgnacyjnych dla cery tłustej, mieszanej, a także dojrzałej ze zmarszczkami.
  • PHA (poli-) – wykazują najdelikatniejsze działanie ze wszystkich podanych związków. Dzięki temu można je stosować również na cerę wrażliwą oraz naczynkową (związki z grupy PHA wpływają korzystnie na stan naczyń krwionośnych).

 

Wskazówki

  • Wymienione substancje występują w różnych stężeniach – zacznij od niższych stężeń, żeby zobaczyć, jak Twoja skóra zareaguje na dany zabieg.
  • Zaplanuj całą kurację w czasie – w zależności od substancji użytych podczas zabiegu twarz może być bardzo wrażliwa na działanie promieni słonecznych.